Reklama

Rockradio

Kovobel 

Kdynium - přesné odlitky

 

   

  

Prostor pro Vaši reklamu ...

 
2021 - 4. závod 20.6.2020

 

Matějkovi odjížděli se čtyřmi poháry

Druhým závodem pokračoval náš seriál Chodský čakan. Na start se postavilo celkem 62 jezdců (včetně sedmi dětských ´bugin´), z nichž 35 dorazilo ze sousedního Bavorska, kde se žádné závody nekonají, protože tam stále platí zákaz pořádání hromadných akcí. Na programu bylo 28 rozjížděk a 8 finálových klání.

Jako první nastoupili ke svému finále junioři, kteří se museli vypořádat s čerstvě nakropenou, a tudíž velmi kluzkou tratí. Zpočátku se odehrával urputný souboj o prvenství mezi Jiřím Matějkou s favoritem a Michaelem Billerem se Suzuki Swift, jehož ovšem vyřadila technická závada. Druhý nakonec proťal cílovou čáru vítězův bratr Jan, který také v první polovině finálové jízdy úspěšně absolvoval několik těsných duelů se soupeři. Poté se na start svého finále  postavili jezdci divize do 1600 ccm. V úvodu se odehrával strhující souboj o prvenství mezi Pavlem Bartošem (BMW Compact) a Helmutem Biberem (Toyota), ale v závěru 2. kola se Bartošovi podařilo odpoutat se od svého soupeře a toto pořadí vydrželo až do cíle.

Z první zatáčky po startu finále divize nad 1600 ccm vyjížděl na vedoucí pozici Jiří Matějka před Martinem Skopečkem (oba s feliciemi) a Jennifer Bauerovou s VW Lupo. Výsledek ovlivnila havárie Martina Šípa, jehož téměř nepoškozený modrý Renault Clio zůstal ležet na trati na boku. V domnění, že jízda bude zastavena a opakována, za ním bavorská závodnice zastavila, zatímco ostatní soupeři ležící vůz objížděli. Závod tedy pokračoval a jako první projel cílem Matějka před Skopečkem. Následovalo finále nejpočetněji obsazené divize stock-car, které vyhrál Marcel Leserer. Z trojice jezdců se silnými vozy Audi s pohonem všech 4 kol byl nejrychlejší Alexander Airich.

Již v rozjížďkách divize do 1400 ccm jsme byli svědky skvělých soubojů Jiřího Matějky s Vlastimilem Zwiefelhoferem (oba s feliciemi). Jejich duel pokračoval i v úvodu finále, ale pak Matějka udělal drobnou chybu ve výjezdu z poslední zatáčky prvního kola a tím se Zwiefelhoferovi otevřela cesta k jasnému vítězství. Jízda ovšem neztratila na zajímavosti díky soubojům o pozice v hloubi startovního pole.

Mimořádně atraktivní podívanou opět nabídly velké ´buginy´. V jejich finálové jízdě spolu zpočátku urputně soupeřili Andi Neugebauer a Stanislav Brousek, ale ve ´vracečce´ druhého kola se Brousek dostal před svého soupeře a brzy získal přesvědčivý náskok, který s přehledem udržel až do cíle. Program uzavřelo finále dětských ´bugin´, v němž startovalo společně 6 maličkých strojů s variátorem a jediný s ručním řazením za jehož volantem seděl Adam Šustr. Klasifikovány ovšem byly obě kategorie odděleně, a tak se mezi jezdci se stroji s variátorem z prvenství radoval Elias Leserer, syn vítěze kategorie stock-car.

Druhý letošní závod tedy skončil velkým úspěchem rodiny Matějkových, kteří si domů do Rožmitálu pod Třemšínem odváželi celkem čtyři poháry (otec vyhrál divizi nad 1600 ccm a v divizi do 1400 ccm skončil druhý, synové obsadili první dvě místa mezi juniory). Velké uznání a poděkování zasluhují všichni pořadatelé, kteří na svých stanovištích podél trati museli vydržet navzdory úmornému vedru a pražícímu slunci. Příští závod je naplánován na neděli 11.července a pak bude následovat letní pauza až do 29.srpna.                                                        

Text a foto Jan Pek