Reklama

Rockradio

Kovobel 

Kdynium - přesné odlitky

 

   

  

Prostor pro Vaši reklamu ...

 
2017 - 3. závod 11.6.2017

Zvítězili otec i syn Matějkovi

      Celkem 33 rozjížděk, dvě ´béčková´ finále a 7 finálových jízd tvořilo program třetího závodu našeho seriálu Chodský čakan. Na start se postavilo 58 jezdců v ´plechových´ autech a 11 malých závodníků v dětských ´buginách´.

     Již v rozjížďkách se bylo na co koukat. Strhující průběh měla především ta třiadvacátá, určená vozům divize nad 1600 ccm, v níž Jiří Matějka (Škoda Favorit) a Jan Šindelář (Ford Fiesta) nadchli diváky neúprosným, ale korektně vedeným soubojem na kluzké, čerstvě pokropené trati. Jiří Matějka měl na domažlické trati opravdu nabitý program, neboť kromě svého vlastního závodění musel ještě koučovat své dva syny – Honzíka s dětskou ´buginou´ a staršího Jirku, který mezi juniory sbírá s felicií první zkušenosti se závoděním s velkým autem. Samozřejmě musí mít ve svém voze upravené ovládání i sedadlo, aby nejen dosáhl na pedály a řadicí páku, ale také viděl z kabiny.

     Sérii finálových jízd zahájily dětské ´buginy´ s manuálním řazením, mezi jejichž malými řidiči dominoval Jakub Šafránek, druhý skončil Stanislav Brousek. Následovaly podobné malé stroje, ale tentokráte ty s variátorem, kde vyhrál Jan Matějka, jenž tak potvrdil, že rčení o jablku, které napadá daleko od stromu, platí u Matějků na sto procent. Po startu finále juniorů se hned v první zatáčce dostal do čela Marek Straka s VW Polo a svoji pozici udržel až do cíle.

     Následovala napjatě očekávaná divize nad 1600 ccm. Z první zatáčky se vyřítil jako první Jiří Matějka těsně sledován Janem Šindelářem. Ten v zápalu boje v poslední zatáčce prvního okruhu najel na pneumatiky ohraničující trať, jeho vůz se postavil pouze na  levá kola, ale naštěstí se za okamžik vrátil zpět na ´všechny čtyři´ a jeho jezdec udržel druhou příčku až do cíle, kterým projel jako vítěz Matějka. Spolu s touto divizí jel i odděleně klasifikovaný bavorský závodník Josef Nöbauer s VW Golf 4x4. Startoval s handicapem za ostatními jezdci, ale rychle se probíjel dopředu a cílovou čáru proťal jako druhý s nepatrným odstupem za Matějkou.

     Poté přišlo na řadu finále divize do 1400 ccm, kde první místo uhájil Daniel Vanžura s felicií před Michaelem Schröppelem s Toyotou Starlet, jenž na českého jezdce útočil především ve ´vracečce´ pod startovní rovinkou. Následovala finálová jízda divize do 1600 ccm, kterou stylem start – cíl vyhrál Jiří Nolč s felicií. V posledním kole se pak odehrál dramatický souboj o třetí místo, když na Williho Hiltnera (VW Golf) zaútočil Tomáš Týr s Mazdou MX 3, ale zkušený bavorský závodník si bronz nenechal vzít.

     Program uzavřelo finále vozů stock-car, v němž hned ve druhé zatáčce došlo k hromadné kolizi, na niž nejvíce doplatila Jennifer Bauer s Nissanem, která musela s dost poškozeným autem odstoupit. Následovalo ještě několik ošemetných a nepřehledných situací, a tak pořadatelé rozhodli o opakování této finálové jízdy. Jako vítěz pak projel cílem Marcel Leserer.

     Již v tuto neděli, 18. června, od 11 hodin se na oválné trati v APM Automotive Racing Aréně uskuteční divoké závody stock-car, při nichž je dovoleno narážení do soupeřů a jejich vytlačování ze závodní dráhy. Tato klání jsou v Německu poměrně oblíbená, a tak se očekává mimořádně velký počet jezdců i diváků.        

Jan Pek