Reklama

Rockradio

Kovobel 

Kdynium - přesné odlitky

 

   

  

Prostor pro Vaši reklamu ...

 
2016 - 1. závod 24.4.2016

Rekordní začátek rallyekrosové sezony

Po zimní přestávce opět zaburácely motory v APM Racing Aréně, kde se v poslední dubnovou neděli uskutečnil zahajovací závod nového ročníku devítidílného mezinárodního seriálu Chodský čakan. Zájem o start byl pro pořadatele milým překvapením. Přejímkami prošlo 73 vozů a 6 dětských ´bugin´, ovšem řada jezdců musela závodění předčasně ukončit kvůli technickým závadám. Diváci zhlédli celkem 36 rozjížděk.
Zřejmě nejdramatičtější byla 18. rozjížďka, k níž nastoupilo 8 bavorských jezdců s vozy stock-car. Hned v první zatáčce za startovní rovinkou předvedl jeden ze soutěžících dvojité salto. Závod byl zastaven a start se opakoval, ale v poslední zatáčce prvního kola se převrátil další z vozů. Rozjížďka byla opět zastavena a jezdci se seřadili k již třetímu startu. Tentokráte se podařilo rozjížďku dokončit, i když se opět jeden z automobilů v zápalu boje převrátil. Ve všech třech případech zůstali jezdci díky předepsané bezpečnostní konstrukci svých vozů nezraněni a také jejich vozy mohly pokračovat v závodě.
K finálovým jízdám nastoupili jako první ti nejmladší adepti motoristického sportu, jezdci dětských ´bugin´. Své suverénní postavení z loňského ročníku Chodského čakanu potvrdil Stanislav Brousek a zvítězil stylem start - cíl. Poté následovala divize do 1400 ccm, k jejíž finálové jízdě nastoupili jen čtyři soupeři. Zvítězil Jan Polesný se Suzuki Swift. Ještě skromnější účast mělo finále divize do 1600 ccm, k němuž nastoupila pouze trojice jezdců. S přehledem zvítězil Jiří Nolč s felicií, ale za ním se odehrával dramatický boj o stříbrnou medaili mezi Petrem Hyškou s felicií a Willi Hiltnerem s VW Golf. Úspěšnější byl nakonec český jezdec.
Finále divize vozů s pohonem všech čtyř kol, v němž startovali pouze bavorští jezdci, se stalo kořistí Alexandra Airicha se žlutým ´kombíkem´ Audi. Ve finálové jízdě divize nad 1600 ccm se ujal vedení Franz Beck se Seatem Ibiza, ale z první pozice jej vyřadila technická závada, a tak se cesta k prvenství otevřela Janu Šindelářovi s Fordem Fiesta.
Velmi početná účast a dramatické závodění charakterizovaly kategorii juniorů. Finále nebylo výjimkou. Mezi favority bezesporu patřila loňská vítězka celého seriálu v této kategorii Sabrina Werkstetter s VW Golf. Ve finále ovšem startovala až z druhé řady. Po pěkném souboji se jí podařilo předjet Jana Páníka s felicií a brzy poté se dotáhla na vedoucího Fabiana Rosenfelda s VW Polo. Několikrát se pokusila o předjetí, ale Rosenfeld je také již zkušeným závodníkem, nenechal se vyprovokovat k nějaké chybě a nakonec v cílové rovince své prvenství o pouhou délku vozu uhájil.
Tečku za prvním závodem udělalo finále vozů stock-car, které suverénně vyhrál zkušený Karl Kohlbauer s Mitsubishi Colt. Příští závod seriálu Chodský čakan se uskuteční v neděli 8. května.

Text a foto Jan Pek