Reklama

Rockradio

Kovobel 

Kdynium - přesné odlitky

 

   

  

Prostor pro Vaši reklamu ...

 
StockCar 20.5.2012

V Domažlicích se představil kuriozní stroj

V rallyekrosovém areálu Motorsportklubu AMK Domažlice se uskutečnil první letošní závod stock-car. Jednalo se o úvodní podnik bavorského šampionátu, ale v některých kategoriích se soupeřilo i o body do mistrovství Německa. Na start se postavilo téměř 130 jezdců, kteří reprezentovali dvě desítky klubů.

Ve svých vlastních jízdách se utkaly i ženy a junioři do 18 let. Nechyběla ani početně obsazená kategorie robustních „bugin“ vybavených převážně velkoobjemovými americkými motory. I když byla k vidění celá řada kolizí a několik aut skončilo na střeše, nedošlo k žádnému zranění. Závody měly rychlý spád, a tak už ve tři hodiny odpoledne ukončili své klání účastníci poslední, patnácté jízdy.

Brzký konec závodů byl opět výsledkem skvělé souhry domažlických pořadatelů, kolovečských hasičů a posádek odtahových automobilů, díky níž se po každém převrácení některého ze závodních vozů či po hromadné havárii podařilo velmi rychle uvolnit trať.

Kuriozitou bylo představení šestikolové „buginy“, která má pohon na všech šest kol a obě přední nápravy řiditelné. A aby byla konstrukce ještě složitější, tento stroj pohání dva vpředu umístěné atmosférické motory BMW.

Tento stroj postavil předseda klubu SCC Grünthal Walter Schweiger v době, kdy byly v seriálu stock-car velmi volné technické předpisy pro kategorii „bugin“. Vůz byl ale příliš těžký a špatně ovladatelný, a tak s ním moc dlouho nezávodil. Po letech členové klubu vůz objevili, i když nepojízdný. Odkoupili ho za cenu šrotu, uvedli do chodu alespoň jeden motor a přichystali velké překvapení. Walter Schweiger v sobotu, tedy v den kvalifikačních jízd, slavil padesátiny a kamarádi z klubu mu dali jeho bývalý vůz jako dárek.

Na domažlické trati, která je jediná svého druhu v celé České republice, se letos pojede ještě jeden závod stock-car, a to v neděli 15. července.